Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

zęby

Na czym polega hemisekcja zęba?

W dzisiejszych czasach z łatwością udaje się uratować zęby, które kilkadziesiąt lat temu byłyby skazane na usunięcie. Co ciekawe uratowane zęby własne mogą stanowić dodatkowy filar dla odbudowy protetycznej i estetycznej. Warto zaznaczyć, że nawet najdokładniejszy implant nie zastąpi własnego, naturalnego zęba. Jednym z zabiegów prowadzących do uratowania zęba zniszczonego przez próchnicę lub uraz mechaniczny jest hemisekcja. Na czym polega ten zabieg ? Zajmijmy się tym zagadnieniem.

Współczesna stomatologia- cud naszych czasów?

W przeszłości zniszczona korona i korzeń zęba, oznaczały dla pacjenta  jednoznaczne usunięciem go. Jednak współczesna stomatologia umożliwia jak najdłuższe zachowanie zębów własnych. Do takich zabiegów należy wspomniana wcześniej hemisekcja, która polega na odseparowaniu i usunięciu nieodwracalnie zniszczonej części korony i korzenia, dzięki czemu pozostałe ich  fragmenty mogą służyć jako baza do późniejszej odbudowy protetycznej. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji dzieli się na trzy grupy:

  • endodontyczne
  • periodontologiczne
  • mechaniczne

Jak przebiega hemisekcja?

Przed zabiegiem bardzo ważna jest wcześniejsza diagnostyka radiologiczna, dopiero na podstawie jej wyników dentysta będzie mógł podjąć decyzję, czy ząb kwalifikuje się do zabiegu. Sam przebieg hemisekcji odbywa się na znieczuleniu miejscowym. Na początku dentysta przy pomocy wiertła usuwa nieodwracalnie zniszczoną i zainfekowaną część zęba. Następnie dzieli część korony i korzenia, usuwając je, używając odpowiednich narzędzi. Tkanki miękkie są zszywane, a pacjent otrzymuje różne zalecenia dotyczące higieny i pielęgnacji jamy ustnej po zabiegu. W wypadku dalszego bólu stomatolog może zalecić doraźne stosowanie leków przeciwbólowych. Cały zabieg powinien być przeprowadzony w osłonie antybiotykowej. W czasie od 4 do 6 tygodni po zabiegu można przejść do odbudowy protetycznej. Najpierw stosując wkład koronowo-korzeniowy cementuje się go w pozostałej części korzenia, który stanowi podstawę w odbudowie części koronowej zęba przy użyciu protetycznej korony zębowej. To pozwoli na pełną rekonstrukcję funkcjonalną i estetyczną mocno zniszczonego zęba.