Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

zęby

Czym jest tzw. ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to nie w pełni wyrżnięty nad powierzchnię dziąsła i widoczny tylko częściowo ząb w kości szczęki górnej lub żuchwy. Ta okoliczność może powodować miejscowy ból, który wymaga leczenia.

Na czym polega zjawisko zęba zatrzymanego?

Ząb zatrzymany jest prawidłowo i w pełni wykształcony pod względem anatomicznym, ale całkowicie w kości szczęki lub żuchwy jest niewidoczny, lub widoczny jest tylko jego fragment. Problem ten dotyczy najczęściej trzecich zębów trzonowych, czyli zębów mądrości. Przyczyną tego stanu jest głównie zbyt ciasne lub nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku zębowym. Nierzadko też zatrzymanie ósemki jest uwarunkowane genetycznie i często staje się przyczyną dokuczliwych objawów. Bez względu na przyczynę zatrzymania zęba należy zgłosić się do stomatologa, aby rozpocząć leczenie.

Jakie są objawy i jak wygląda leczenie zęba zatrzymanego?

Ząb zatrzymany daje się poznać na różne sposoby. Jeśli dotyczy któregoś z zębów przednich, to jego brak szybko można zauważyć. Inaczej jest z zębami trzonowymi. Do najczęstszych objawów zatrzymanego zęba można zaliczyć stan zapalny dziąsła nad niewyrżniętym zębem oraz chroniczny ból spowodowany naciskaniem zęba na zęby sąsiadujące. Dość często występuje również szczękościsk lub ból przy otwieraniu ust. W przypadku takich dolegliwości można skorzystać z porady w Przychodni Opieki Stomatologicznej EKO-MED. Aby postawić prawidłową diagnozę, należy wykonać zdjęcie panoramiczne. Powstały obraz wszystkich zębów, łącznie z tymi, które się nie wyrżnęły, pozwoli stomatologowi ustalić dalsze postępowanie. W zależności od rodzaju zatrzymania i zaawansowania objawów lekarz dobierze odpowiednie leczenie. Najczęściej proponowanym jest ekstrakcja (usunięcie) zęba zatrzymanego.