Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Zgodnie z powiedzeniem, lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak jest właśnie w przypadku kamienia nazębnego. Róbmy wszystko, żeby kamień nie osadzał się na naszych zębach. Jeśli jednak się nagromadzi, musimy udać się do gabinetu stomatologicznego, jak Eko-Med.

Co to jest kamień nazębny, jakie są przyczyny jego powstawania?

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, która powstaje już kilka godzin po umyciu zębów. Przyczyną jego powstawania, jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Płytka nazębna najczęściej zalega w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej, do których nie dociera włosie szczoteczki do zębów. Najbardziej narażone na pojawienie się kamienia nazębnego są przestrzenie międzyzębowe i obszary przydziąsłowe, może powstawać nad oraz pod brzegiem dziąsła i podrażniać tkanki dziąseł.  Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia

Jakie są skutki powstawania kamienia nazębnego?

Długotrwałe zaleganie kamienia nazębnego skutkuje zapaleniem dziąseł oraz co jest znacznie bardziej poważne, zapaleniem tkanek przyzębia. To ostatnie, potocznie znane jako paradontoza, doprowadza do obniżenia się kości i odsłonięcia korzeni zębów. W zaawansowanym zapaleniu przyzębia zęby ulegają rozchwianiu. W skrajnym przypadku może dojść do ich utraty . Pod kamieniem nazębnym łatwiej dochodzi również do demineralizacji szkliwa i zmian próchnicowych.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że bakterie zasiedlające jamę ustną borykającą się z chorobami przyzębia mają związek także z chorobami serca, cukrzycą, miażdżycą, udarem mózgu, chorobą Parkinsona itd.

Jak myć zęby?

Przede wszystkim trzeba myć  zęby regularnie i dokładnie.  Szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie rano po śniadaniu  i wieczorem po ostatnim posiłku przestrzegając pół godzinnego odstępu czasu po jedzeniu. Istotnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest oczyszczenie miejsc trudno dostępnych co wymaga zastosowania produktów specjalistycznych takich jak szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych , nici dentystyczne, irygatory. W oczyszczaniu obszarów przydziąsłowych doskonale sprawdzą się szczoteczki jednopęczkowe. Prawidłowy dobór tych przyborów i posługiwanie się nimi nie jest wcale takie proste. Przychodnia EKO-MED ma w ofercie wizyty instruktażowe podczas których można nauczyć się prawidłowego szczotkowania zębów indywidualnie dobranymi przyborami do higieny jamy ustnej. 

Dodatkowo istnieje możliwość zakupienia specjalnych szczoteczek do zębów firmy CURAPROX, TELLO oraz TE PE.

Jak często usuwamy kamień?

Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym, przy użyciu ultradźwięków. Na ogół jest to zabieg bezbolesny, ale w razie dużej wrażliwości pacjenta oczywiście można podać znieczulenie miejscowe. Zazwyczaj należy  usuwać go raz do roku, przy dużej tendencji co 3-6 miesięcy. Po zabiegu zęby są dokładnie oczyszczane z osadu, polerowane oraz zabezpieczone specjalnymi lakierami z fluorem w celu ochrony przed nadwrażliwością po zabiegu. Skaling jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i stanowi podstawę profilaktyki przed rozwojem chorób dziąseł i przyzębia.

Często mówi się, że pacjent powinien przychodzić do higienistki, tak jak odwiedza fryzjera .

Na stronach internetowych można znaleźć wiele porad jak samodzielnie usunąć kamień domowymi sposobami, radzimy jednak nie korzystać z nich , ponieważ niesprawdzone metody mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa a w konsekwencji do nadwrażliwości zębów.