Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

skaner protetyczny

Skaner protetyczny – nowa technika w protetyce

Obecny rozwój technologii podąża w kierunku technik cyfrowych. Nie inaczej jest także w stomatologii oraz jej poszczególnych gałęziach, takich jak np. protetyka. To właśnie w tej dziedzinie na przestrzeni ostatnich 10 lat dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna. Tradycyjne metody pobierania wycisków anatomicznych sukcesywnie zastępowane są innowacyjną metodą, która polega na zastosowaniu skanera protetycznego. Czym wyróżnia się to urządzenie i jakie zalety płyną z jego stosowania w gabinetach dentystycznych? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Charakterystyka skanera protetycznego

Skaner protetyczny, zwany też skanerem wewnątrzustnym, jest urządzeniem służącym do cyfrowego rejestrowania pola protetycznego w jamie ustnej pacjenta. Efektem jest uzyskanie obrazu 3D, dzięki któremu stworzona zostaje możliwość natychmiastowej analizy stanu uzębienia pacjenta oraz powstaje gotowy wycisk anatomiczny zgryzu w postaci cyfrowej. Te nowoczesne urządzenia wyposażone są w wiele innych funkcji, które pozwalają na precyzyjne określenie dalszych etapów leczenia. Są to m.in. funkcja automatycznego pobierania koloru zębów czy ustalenia wysokości zwarcia. Tak uzyskany wycisk cyfrowy można w kilka minut wysłać do pracowni protetycznej, której działanie opiera się na zastosowaniu nowoczesnej technologii CAD/CAM.

Technologia CAD/CAM w protetyce 

Technologia CAD/CAM (skrót z j. angielskiego „Computer Aided Design”) oznacza projektowanie wspomagane komputerowo. To innowacyjne rozwiązanie stwarza zatem możliwość wytworzenia prac protetycznych z niespotykaną dotąd precyzją oraz w błyskawicznym czasie. Przy użyciu technologii CAD/CAM z powodzeniem można wykonać korony i mosty protetyczne, łączniki, belki na implantach, prace teleskopowe, prace tymczasowe, inlay’e, onlay’e, szyny, protezy całkowite i częściowe czy protezy szkieletowe.

Zalety zastosowania technologii CAD/CAM w protetyce

Technologia CAD/CAM stosowana w protetyce niesie za sobą szereg zalet. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć wysoką precyzję powstałych prac protetycznych, możliwość dokładnego dostosowania uzupełnienia do opracowanego filaru, trwałość uzyskanych efektów oraz, dzięki możliwości oglądania obrazu na ekranie komputera, możliwość zmiany perspektywy widzenia i optymalną ocenę stanu uzębienia z wielu stron. Program typu CAD pozwala bowiem na dowolną manipulację projektem, np. powiększanie, obracanie pod różnym kątem, odwzorowanie powierzchni żującej czy zmianę głębokości bruzd. Wszystko to sprawia, że praca staje się wygodna, a uzyskanie efektu końcowego jest znacznie przyspieszone.

Przychodnia EKO-MED w Chełmie dysponuje najnowszym sprzętem wykorzystującym postęp technologiczny w stomatologii w postaci skanera protetycznego marki 3Shape. Dzięki niemu już na pierwszej wizycie lekarz może opracować plan leczenia protetycznego dopasowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta.