Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

dentysta

Kiedy ząb mleczny kwalifikuje się do ekstrakcji?

Zęby mleczne, nazywane potocznie mleczakami, pojawiają się w okresie niemowlęcym, a w wieku 5 – 12 lat zastępowane są przez zęby stałe. Mleczaki pełnią ważne funkcje, dlatego nie powinny być usuwane zbyt wcześnie bez istotnej przyczyny. Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, w jakich sytuacjach ich ekstrakcja jest konieczna. 

Chociaż zęby mleczne wyglądają podobnie do zębów stałych, różnią się od nich budową. Są mniejsze oraz mają cieńszą warstwę szkliwa i zębiny. Rolą mleczaków jest przygotowanie warunków dla rozwoju zębów stałych. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych może negatywnie wpłynąć na rozwój zgryzu, funkcjonowanie narządu żucia i narządu mowy. O zęby mleczne należy dbać tak jak o zęby stałe. Trzeba je szczotkować i leczyć, a w niektórych przypadkach usuwać.

Najczęstszym wskazaniem do ekstrakcji zębów mlecznych jest nasilona próchnica, zapalenie przyzębia, przetoki w dziąsłach lub inne poważne choroby. Zęby mleczne usuwa się również z przyczyn ortodontycznych, na przykład, kiedy późna resorpcja korzenia utrudnia wyrżnięcie się zęba stałego lub gdy mleczak nie wypadł, pomimo że stały ząb w tym samym miejscu zaczął się wyrzynać (tzw. zęby mleczne przetrwałe).

Rzadsze przyczyny ekstrakcji zębów mlecznych 

Konieczność usunięcia zębów mlecznych lub ich pozostałości zachodzi również w przypadku urazów prowadzących do złamań poddziąsłowych, które uniemożliwiają odbudowę zęba. Zalegające resztki zęba mogą wywoływać ból i stany zapalne. Stomatolog może zdecydować o usunięciu zęba mlecznego z powodu reinkluzji, czyli zjawiska zagłębiania się zęba w zębodole, które następuje zwykle na skutek poziomego nacisku sąsiednich zębów lub zrostów między cementem korzeniowym a kością wyrostka zębodołowego. Brak interwencji często prowadzi do występowania wielu powikłań.

Rodzice, którzy zauważą problemy z zębami u swoich pociech, powinni jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Ważne jest także, by pamiętać o okresowych kontrolach, które pozwolą wykryć nieprawidłowości na wczesnych etapach rozwoju. Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu wielu problemów stomatologicznych w dorosłym życiu.