Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

proteza

Zasadnicze różnice między implantami a protezami stomatologicznymi

Implantologia i protetyka to dziedziny wspierające tradycyjną stomatologię. Z implantów i protez korzystamy przy uzupełnianiu braków zębowych, jednak są między nimi zasadnicze różnice. Na temat jednych i drugich można napisać bardzo obszerne publikacje, przy czym w naszym artykule postaramy się w klarowny sposób w skrócie wyjaśnić ich podstawową charakterystykę, by podkreślić omawiane różnice.

Charakterystyka implantów. Podstawa zamocowania korony lub mostu

Zacznijmy od implantów i przejdźmy od razu do rzeczy: sam implant zębowy to niewielka śruba, która stanowi substytut korzenia. Implant jest osadzany w kości szczęki lub żuchwy; gdy zostaje z kością zintegrowany, stanowi filar, na którym można zamocować koronę lub most. Implant zrasta się z kością w ciągu kilku miesięcy. Na czas procesu gojenia stomatolog stosuje uzupełnienie tymczasowe.

Możemy więc powiedzieć, że implanty zawsze stanowią podstawę do stałego uzupełnienia protetycznego, przy czym nie każdą protezę umieszcza się na implantach. Zerknijmy na podział uzupełnień protetycznych w formie korony. Korony to zawsze uzupełnienia stałe, ale nie zawsze na implantach – mamy też korony na filarze naturalnego zęba, na wkładach koronowo-korzeniowych i korony teleskopowe. Podobnie jest z mostami: wyróżniamy mosty na implantach, na filarach zębów naturalnych pacjenta i mosty na wkładach koronowo-korzeniowych.

Protezy ruchome na implantach i nie tylko

Osobną grupą uzupełnień protetycznych w stomatologii są protezy ruchome, które dzielimy dodatkowo na protezy nieosiadające i osiadające. Wśród tych pierwszych wyróżniamy protezy całkowite overdenture na implantach lub korzeniach zębów pacjenta, protezy szkieletowe oraz protezy szkieletowe na zatrzaskach, ryglach i koronach teleskopowych. Wśród ruchomych protez osiadających wyróżniamy z kolei protezy całkowite akrylowe oraz protezy częściowe akrylowe i elastyczne.

Odpowiedź na pytanie zadane w temacie naszego artykułu jest więc wbrew pozorom łatwa. Implant to po prostu substytut korzenia, na którym można zamocować różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne. Protezy stomatologiczne to z kolei grupa takich uzupełnień.