Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

Główną przyczyną chorób tkanek przyzębia jest czynnik bakteryjny znajdujący się w płytce nazębnej. Bakterie inicjują proces zapalny, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi do stopniowej utraty kości i dziąsła. Na rozwój i postęp choroby mają także wpływ: uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, osteoporoza), czynniki środowiskowe (np. stres, palenie tytoniu) nieprawidłowy zgryz i błędy jatrogenne (np. nawisające wypełnienia, źle wykonane uzupełnienia protetyczne). Zapalenie przyzębia przebiega często bardzo skrycie i podstępnie, a jedynym objawem choroby może być krwawienie z dziąseł np. podczas szczotkowania. Innymi objawami są: zaczerwienienie lub (i) bolesność dziąseł, osad i kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust, w zaawansowanych przypadkach ruchomość zębów. Niezmiernie ważne dla optymalnego leczenia i zahamowania choroby jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie.

Choroby przyzębia dotykają około 80% dorosłej populacji. Skuteczne zwalczanie periodontopatii jest możliwe wyłącznie przez połączenie działań profilaktycznych (optymalna higiena jamy ustnej) i leczniczych.

Do metod terapeutycznych w chorobach przyzębia zaliczamy:

Kiretaż otwarty i zamknięty

Zabiegi mające na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych, tak aby nie dopuszczać do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego – są skuteczną procedurą stomatologiczną, która przeciwdziała rozchwianiu zębów prowadzącemu często do ich utraty. Zabiegi te nie są niestety bezbolesne, dlatego wykonuje się je w znieczuleniu miejscowy. Sam zabieg polega na usunięciu tkanek zmienionych zapalnie, które zalegają w kieszonce dziąsłowej. Do wykonania tego stosuje się specjalne narzędzia zwane kiretami. Przed zabiegiem trzeba oczyścić bardzo dokładnie cały korzeń zęba z kamienia i płytki nazębnej. Dzięki temu likwiduje się miejsca podatne na odkładanie kamienia. Po tak dokładnym oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych ustępuje stan zapalny, a oczyszczona przestrzeń ulega wygojeniu i pojawia się tam nowy, niezmieniony chorobowo nabłonek.

Scaling

Mechaniczne oczyszczenie zębów jest podstawowym zabiegiem leczniczym. Usuwanie złogów nazębnych (przede wszystkim kamienia nad- i poddziąsłowego) jest wykonywane odpowiednim zestawem końcówek do ultradźwiękowego skalingu nad- i poddziąsłowego. Zastosowanie aparatów ultradźwiękowych nie uszkadza powierzchni korzenia, zapewnia dobry dostęp do trudnodostępnych miejsc, niszczy część bakterii, ma działanie utleniające, znacznie skraca czas zabiegu. Oczyszczenie zębów kończy polerowanie przy użyciu szczoteczek i gumek oraz odpowiedniej pasty, która oprócz środków ściernych i polerowniczych zawiera fluor i hydroksyapatyt zabezpieczający przed nadwrażliwością. Zabieg scalingu należy przeprowadzać systematycznie.

Piaskowanie

Większość przebarwień pochodzenia zewnętrznego (kawa, herbata, tytoń i inne) może zostać usunięta przy użyciu nowoczesnych aparatów: piaskarek. Klinika Pięknego Uśmiechu Piaskowanie polega na działaniu silnego prądu sprężonego powietrza, wody i dwuwęglanu sodu. Zabieg jest bezbolesny, pozwala uzyskać naturalną biel i idealną gładkość powierzchni zębów. W gabinecie stosowany jest bezpieczny system firmy. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego proszku odpowiednio dobranego do prawidłowego usuwania osadów. Należy pamiętać, że po zabiegu zęby są całkowicie oczyszczone i pozbawione ochrony. Piaskowanie powinno być zakończone lakierowaniem (pokryciem warstwą lakieru z fluorem wszystkich powierzchni zębów). Po piaskowaniu należy wystrzegać się do 3 godzin picia kawy, herbaty oraz palenia.

W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych stosowane są metody chirurgiczne: Kiretaż – Zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu głębszych kieszonek przyzębnych. Jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu. Wspomagany farmakologicznie (np. preparatem Chlo site) umożliwia optymalne leczenie kieszonek przyzębnych, zapobiega powtórnej kolonizacji bakterii w miejscach aplikacji, przyspiesza proces gojenia.

Operacja płatowa

Jest to zabieg wykonywany przy głębokich kieszonkach przyzębnych spowodowanych pionowym zanikiem kości a także w uszkodzeniach w miejscu rozwidlenia korzeni zębów. W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników gojenia, podczas zabiegu stosowane są najnowsze generacji preparaty wszczepowe oraz materiały do sterowanej regeneracji kości. Preparaty takie jak Bio-Oss, HA-Biocer, Emdodain itp. służą do odbudowy utraconej kości, regeneracji, przyspieszają gojenie.

W celu zapobiegania lub korekty nieprawidłowości anatomicznych, rozwojowych lub zmian nabytych w obrębie tkanek przyzębia wykonywane są zabiegi korygujące te patologie.

Pokrywanie recesji dziąsła

Recesja dziąsła to dynamiczny proces doprowadzający do odsłaniania się powierzchni korzenia zęba poniżej przejścia korony zęba w korzeń. Często pierwszym objawem jest ból pojawiający się po kontakcie np. z zimnym, ciepłym lub kwaśnym pokarmem. Przyczynami powstania recesji są: nieprawidłowy zgryz, niewłaściwe szczotkowanie zębów, kamień nazębny, nawyki nagryzania np. na ołówek. Mało zaawansowane recesje leczy się metodami zachowawczymi (nieinwazyjnymi, np. zmianą metody szczotkowania), znaczne recesje wymagają zabiegu chirurgicznego w celu ich pokrycia. Istnieje kilka metod leczenia tej patologii, zawsze po dokładnej analizie wybierany jest ten optymalny.

Pogłębianie przedsionka

Jest to zabieg wykonywany u pacjentów, u których jest zbyt płytki przedsionek jamy ustnej, a to wpływa na powstanie np. recesji dziąsła lub może znacznie utrudniać lub wręcz uniemożliwiać protezowanie.

Zabiegi na wędzidełkach

Wędzidełka są to fałdy błony śluzowej łączącej wewnętrzną powierzchnię wargi górnej (lub dolnej) z dziąsłem (wędzidełko wargi górnej i dolnej) lub dno jamy ustnej z językiem (wędzidełko języka). Zbyt krótkie, grube lub nieprawidłowo przyczepione mogą być przyczyną m.in.: utrudnionej wymowy, diasemy (szparki między jedynkami), recesji dziąsłowych lub trudności w protezowaniu. W zależności od patologii stosuje się wycięcie lub plastykę wędzidełka. Zabieg jest wykonywany już u bardzo małych pacjentów. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie choroby istotnie wpływa na powodzenie leczenia. W chorobach przyzębia niezmiernie istotna jest właściwa higiena jamy ustnej, z naszej strony gwarantujemy, że wszystkie zabiegi wykonywane są bezboleśnie (znieczulenie miejscowe) przy użyciu najwyższej jakości aparatury, z zastosowaniem najbardziej odpowiednich medykamentów, przez profesjonalnie przygotowany zespół lekarski (periodontolog, chirurg), a wszystko po to by mogli się Państwo cieszyć jak najdłużej pięknym i zdrowym uśmiechem.