Stomatologia zachowawcza, jak sama nazwa wskazuje, oznacza działania mające na celu zachowanie żywotności i estetyki własnych zębów. Obejmuje głównie profilaktykę i leczenie próchnicy. Bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej, mogą powodować nie tylko uszkodzenia zębów, ale w dalszej perspektywie wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie serca, nerek i stawów. Dlatego zapobieganie i leczenie próchnicy jest bardzo ważne i ma podstawowe znaczenie nie tylko w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, ale również dla dobrostanu całego organizmu.
Zakres stomatologii zachowawczej
Zakres stomatologii zachowawczej obejmuje szereg zabiegów chroniących przed utratą uzębienia. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim leczenie próchnicy zębów. W naszej Przychodni odbywa się ono przy użyciu wysokiej klasy sprzętu i najlepszych materiałów. Zabieg polega na usunięciu przez lekarza chorych tkanek zęba i założeniu w to miejsce wypełnienia. Leczenie próchnicy odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, które pozwala wyeliminować ból.
Oferujemy następujące rodzaje wypełnień:
- wypełnienia stałe światłoutwardzalne – kompozytowe, które utwardza się przy użyciu specjalnej lampy; dostępna jest szeroka paleta kolorów, która pozwala idealnie dobrać odcień tak, aby wypełnienie nie odróżniało się od uzębienia Pacjenta;
- wypełnienia stałe chemoutwardzalne – wypełnienia tego rodzaju wiążą bez światła;
- wypełnienia czasowe – stosowane są na pewien określony czas, celem na przykład zaaplikowania lekarstwa, albo zabezpieczenia ubytku, a następnie usuwane i zastępowane wypełnieniem trwałym.
Dzięki zdolnościom manualnym naszych lekarzy udaje się odbudować ząb w sposób idealny, osiągając wysoki poziom estetyki i zachowując przy tym jego funkcjonalność.
W ramach profilaktyki stosujemy również zabiegi higienizacji jamy ustnej, między innymi usuwanie kamienia nazębnego, zajmujemy się niwelowaniem nadwrażliwości zębów i leczeniem kieszeni dziąsłowych. Celem zminimalizowania nieprzyjemnych doznań bólowych w wielu przypadkach stosujemy laser. Dokładną diagnozę stawiamy przy użyciu badania RTG zębów, pantomogramu czy tomografii komputerowej (CBCT).