Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Adres : Aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3, 22-100 Chełm

  Rejestracja : 82 564 30 74

Pacjent z opryszczką w gabinecie stomatologicznym

Opryszczka jest chorobą infekcyjną, której przyczyną jest zakażenie wirusowe.

Wirus wywołujący opryszczkę należy do grupy wirusów Herpes. Jest to ta sama grupa wirusów, do której należy na przykład wirus ospy wietrznej i półpaśca. Leczenie opryszczki polega na podaniu leków przeciwwirusowych, które zmniejszają nasilenie objawów, ale nie eliminują wirusa z organizmu. U pacjentów z opryszczką o łagodnym przebiegu skuteczna jest terapia przy pomocy kremów i maści. Preparaty należy stosować na skórę zgodnie z zaleceniami producenta. Aplikuje się je kilka razy dziennie co 3-4 godziny. Warto zacząć leczenie przed pojawieniem się pęcherzyków.

Warto również zaznaczyć, że zakażenie wirusem opryszczki może przybierać inne postaci:

  1. opryszczkowe zapalenie mózgu,
  2. opryszczkowe zapalenie opon mózgowych,
  3. wyprysk opryszczkowy,
  4. opryszczkowa choroba gałki ocznej,
  5. opryszczkowe pęcherzykowe zapalenie skóry,
  6. opryszczkowe zapalenie gardła i migdałków,
  7. opryszczkowe pęcherzykowe zapalenie skóry,
  8. inne postaci zakażenia wirusem opryszczki.

 

PACJENT Z OPRYSZCZKĄ W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

Każdy zabieg stomatologiczny wiąże się z bezpośrednią ingerencją stomatologa w okolicach ust, a miejsce dotknięte opryszczką jest bardzo wrażliwe. Wystarczy jeden nieostrożny ruch lekarza, by przebić pęcherzyk i przenieść zainfekowany płyn surowiczy na inne tkanki.

Jeśli rozpoznajemy pierwsze objawy pojawienia się opryszczki wargowej – charakterystyczne mrowienie, pieczenie i swędzenie skóry w okolicach ust oraz następujące po nich zaczerwienienie i obrzęk, warto już wtedy sprawdzić czy nie mamy w przeciągu najbliższego tygodnia umówionej wizyty u dentysty i przełożyć ją na późniejszy termin.

W gabinecie NIE PRZYJMUJEMY pacjentów z aktywną opryszczką, ze względu na zagrożenie jakie stwarza wirus podczas leczenia stomatologicznego.