Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii
EKO-MED

Godziny otwarcia : Pon. - Pt. 8:00 - 19:00, Sob. 8:00 - 14:00

  Rejestracja : 82 564 30 74

Głównym celem higienizacji i profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Właściwa higiena jamy ustnej ma decydujące znaczenie dla naszego stanu uzębienia. Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej. Natomiast w leczeniu chirurgicznym, protetycznym i implantologicznym konieczna jest bezwzględna higiena jamy ustnej ze względu na lepsze gojenie się pozabiegowe oraz jest ona wymagana w celu utrzymania warunków gwarancji na prace protetyczne.  Aby leczenie było skuteczne, pacjent powinien dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. Dla pacjentów, którzy mają z tym pewne utrudnienia zapraszamy na wizyty instruktażowe. Wykwalifikowana higienistka pokaże właściwą technikę szczotkowania zębów oraz dobierze niezbędny asortyment higienizacyjny.

W naszej Przychodni są wykonywane następujące zabiegi profilaktyczne:

Scaling, czyli zabieg usunięcia kamienia nazębnego, wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwiękowego, nie powoduje uszkodzenia szkliwa, przeciwdziała paradontozie. Zabieg jest z reguły bezbolesny, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy scaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Przy scalingu zalecane jest piaskowanie, a następnie polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.

Piaskowanie, czyli usuwanie osadów nazębnych. W gabinecie jest stosowany bezpieczny system piaskowania firmy EMS. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego piasku firm EMS i 3M ESPE, który pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody uderza w powierzchnię zęba, dając doskonały efekt. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Usuwanie osadu nazębnego zaleca się minimum dwa razy w ciągu roku, co jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Piaskowanie, podobnie jak scaling, również przeciwdziała paradontozie. Każde piaskowanie kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Po zabiegu zalecane jest polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.

Lakierowanie, czyli fluoryzacja polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.  Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu zębów, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych). W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą, można stosować lakierowanie częściej, np. cztery razy w roku. Przy nadwrażliwości zębów, zabieg może być stosowany nawet kilkakrotnie w odstępach 3-4 dniowych, o tym decyduje lekarz stomatolog. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie przebarwia zębów.

Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, co ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci, i powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Redukcja próchnicy (do ok. 90%), uzależniona jest od utrzymania się materiału uszczelniającego, dlatego konieczna jest kontrola laku.

Dodatkowo istnieje możliwość zakupienia specjalnych szczoteczek do zębów szwajcarskiej firmy CURAPROX. Są one polecane na całym świecie przez lekarzy dentystów. Panie higienistki pomogą dobrać odpowiednią szczoteczkę w zależności od potrzeb pacjenta (ultra miękką, miękką, szczoteczkę jednopęczkową do trudno dostępnych miejsc, np. ósemki, aparat ortodontyczny, szczoteczki do przestrzeni między zębowych, specjalne nici dentystyczne, wyciorki, szczoteczki dla dzieci, specjalistyczne pasty do zębów).