Szkolenie- Testowanie jamy ustnej na obecność patogenów chorobotwórczych szybkimi testami, Kraków-13.04.2024r.
Świat mikrobiologiczny w jamie ustnej jest bardzo różnorodny. Składa się z różnorodnych grup drobnoustrojów, w skład których wchodzą bakterie, mikoplazmy, grzyby, archeony, pierwotniaki i od czasu do czasu wirusy. Drobnoustroje żyją zwykle w harmonii. Gdy dojdzie do jej zaburzenia w wyniku chociażby braku właściwej higieny jamy ustnej, zbyt długiego stosowania antyseptyków czy antybiotykoterapii, do „głosu” dochodzą te drobnoustroje, które mają sprzyjające warunki do rozwoju- namnażania się. Przy znacznym zaburzeniu flory bakteryjnej sprzyjające warunki do rozwoju mają grzyby.
Grzybice jamy ustnej wywoływane są najczęściej przez grzyby rodzaju Candida.
Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi grzybicy, jakie są jej objawy i konsekwencje dla organizmu? W jaki sposób można je zdiagnozować? Jakie są możliwości współczesnej diagnostyki? Czy można przeprowadzić badanie w kierunku grzybów w gabinecie, a może w domu, czy tylko w laboratorium ?
Na warsztatach dowiedzieliśmy się jakie są sposoby diagnostyki obecności patogenów oraz uzyskaliśmy kilka praktycznych podpowiedzi w wyżej wymienionym zakresie. W trakcie zajęć zostały wykonane testy na obecność mikroorganizmów dzięki, którym w szybki sposób nauczyliśmy się jak w krótki sposób można określić skład mikroflory jamy ustnej i języka.